Sprawdzone przepisy na sernik

Sprawdzone przepisy na sernik

EkspertOdKuchni

1/4/2024

ok. 4 min


Sernik to niekwestionowany król deserów, który cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników słodkości. Jego kremowa konsystencja sprawia, że jest to doskonała propozycja na każdą okazję. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych przepisów na różnorodne serniki, które bez problemu przygotujesz w swojej kuchni.

Sernik pistacjowy z malinami

Pierwszą propozycją jest pyszny sernik pistacjowy z malinami, obok którego nie można przejść obojętnie. Kruchy spód, kremowe wnętrze z białą czekoladą i malinowy wierzch z dodatkiem słonych pistacji nie tylko doskonale smakują, ale i świetnie prezentują się na talerzu.

Zaczynamy od przygotowania spodu. W tym celu pokruszone ciasteczka zbożowe mieszamy z roztopionym masłem, a następnie wykładamy na dno formy wyłożonej papierem do pieczenia. Całość zapiekamy w piekarniku i odstawiamy do wystudzenia. W międzyczasie miksujemy twaróg z jajkami, roztopioną w kąpieli wodnej białą czekoladą i masłem pistacjowym. Gotową masę serową wylewamy na podpieczony spód. Sernik pieczemy przez godzinę, a po tym czasie studzimy w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Po wystudzeniu smarujemy dżemem malinowym i dekorujemy pistacjami.

Sernik nowojorski

Teraz przenieśmy się do Stanów Zjednoczonych, aby poznać tajemnice sernika nowojorskiego. Jego sekret tkwi w pieczeniu w kąpieli wodnej — dzięki temu masa serowa nie opadnie, wierzch nie pęknie, a sernik będzie wyjątkowo kremowy. To pyszne ciasto, które zdobyło serca wielu miłośników deserów na całym świecie. Można go serwować ze świeżymi owocami, czekoladową polewą lub z masą kajmakową dla dodatkowego smaku.

Na początek przygotowujemy kruchy spód. W tym celu mieszamy pokruszone herbatniki wraz z roztopionym masłem i wykładamy je na spód tortownicy. Całość przekładamy do lodówki, a w międzyczasie szykujemy masę serową. Twaróg, cukier puder, mąkę, ekstrakt waniliowi sól miksujemy na jednolitą konsystencję, a następnie dodajemy jajka i kwaśną śmietanę. Gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą, przelewamy masę na spód herbatnikowy. Formę z sernikiem przekładamy na blachę wypełnioną zagotowaną wodą i wstawiamy do piekarnika na około 75 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy jego drzwiczki i pozostawiamy ciasto do ostygnięcia przez około godzinę. Na koniec całość przekładamy do lodówki na najlepiej całą noc. Przed podaniem możemy dowolnie udekorować gotowy sernik.

Sernik królewski

Przechodząc przez serniki pieczone, nie można również pominąć sernika królewskiego. Połączenie kakaowego ciasta kruchego z aksamitną masą serową z pewnością zadowoli kubki smakowe każdego łasucha.

Wystarczy wymieszać mąkę, kakao, proszek do pieczenia i cukier wraz z pokrojonym na mniejsze kawałki masłem i jajkami. Całość dokładnie zagniatamy, owijamy folią i wstawiamy do lodówki. W międzyczasie twaróg ucieramy z żółtkami, cukrem i miękkim masłem, a następnie dodajemy ubite na sztywno białka. Na spód tortownicy wykładamy część ciasta kruchego, wylewamy masę serową, a kolejną część ścieramy na wierzch na tarce o grubych oczkach. Na koniec wystarczy wstawić sernik do piekarnika i piec przez około 60 minut.

Sernik wiedeński

Sernik wiedeński to propozycja nawiązująca do klasycznej kuchni austriackiej. Charakteryzuje go brak spodu, bakalie w masie serowej i czekoladowa polewa. Można go również serwować z cukrem pudrem lub innymi ulubionymi dodatkami według uznania.

Zaczynamy od utarcia zmielonego twarogu z miękkim masłem. Następnie w oddzielnej misce ucieramy żółtka z cukrem, mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia, cukrem waniliowym i odsączonymi rodzynkami lub ulubionymi bakaliami. Łączymy całość z masą twarogową i dodajemy ubite na sztywną pianę białka z cukrem. Masę przekładamy do przygotowanej formy do pieczenia i wkładamy do piekarnika na około 40 minut. Gotowy sernik możemy oblać czekoladową polewą.

Sernik baskijski

A teraz czas na najbardziej kremowy sernik na świecie. Sernik baskijski to propozycja, która przypadła do gustu smakoszom na całym świecie. Jest wyjątkowo aksamitny, lekki, puszysty, mocno skarmelizowany z wierzchu i wręcz rozpływa się w ustach.

Do przygotowania sernika baskijskiego potrzebujemy przede wszystkim kremowego serka (np. Philadelphia), który następnie łączymy z cukrem i cukrem waniliowym. Ciągle miksując, dodajemy jajka i powoli wlewamy śmietankę. Gotową masę serową przelewamy do przygotowanej wcześniej tortownicy i wkładamy do piekarnika. Całość pieczemy przez około 35-40 minut. Po tym czasie zostawiamy sernik w piekarniku na kolejne 30 minut, a następnie studzimy i przekładamy do lodówki na parę godzin. Gotowe!

Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły