Naturalne barwienie jajek — czym farbować wielkanocne jajka?

Naturalne barwienie jajek — czym farbować wielkanocne jajka?

Krakus

2/27/2024

ok. 3 min


Wielkanoc to czas radości, tradycji i oczywiście barwienia jajek. Warto jednak zrezygnować ze sztucznych składników i sięgnąć po naturalne barwniki, które nie tylko świetnie wyglądają, ale są bezpieczne dla zdrowia. Poniżej przestawiamy sprawdzone sposoby na naturalne farbowanie jajek, które bez problemu wykorzystamy w swojej kuchni.

Łupiny cebuli

Farbowanie jajek w łupinach cebuli to tradycyjny i niezawodny sposób na zdobienie wielkanocnych jajek. Wystarczy przygotować z nich wywar. Na początek do garnka przekładamy łupiny cebuli i zalewamy wodą. Całość gotujemy przez kilkanaście minut. Pamiętajmy, że intensywność koloru zależy od ilości łupin, więc jeśli zależy nam na wyrazistym ciemno-brązowym odcieniu dodajmy ich więcej do wywaru i gotujmy przez dłuższy czas. Na koniec wrzucamy delikatnie do garnka jajka i gotujemy na twardo przez około 10 minut. Nie przekraczajmy czasu trzymania jajek, bo niekorzystnie może wpłynąć to na ich ostateczny wygląd i smak. Po gotowaniu wystarczy je wyjąć z wywaru i osuszyć papierowym ręcznikiem.

Czerwona kapusta

Czerwona kapusta to nie tylko zdrowy składnik diety, ale także doskonały naturalny barwnik, który farbuje nasze jajka na kolor niebieski. Na początek siekamy główkę czerwonej kapusty, przekładamy ją do garnka, zalewamy wodą i dodajemy 3 łyżki octu spirytusowego. Do wywaru wkładamy ugotowane jajka i pozostawiamy je w czerwonej kapuście, aż do uzyskania pożądanego odcienia. Gotowe pisanki na koniec smarujemy tłuszczem dla dodatkowego połysku i zachowania wyrazistego koloru.

Kurkuma

Intensywny żółty kolor uzyskamy dzięki kurkumie, która świetnie pomoże zabarwić jajka. W garnku gotujemy wodę i wsypujemy opakowanie kurkumy. Dodajemy surowe jajka i gotujemy je na twardo. Po tym czasie pozostawiamy całość do zabarwienia, aż do uzyskania pożądanego odcienia żółtego. Gotowe pisanki odstawiamy na ręcznik papierowy. Na koniec możemy je również nasmarować masłem, olejem lub oliwą dla wydobycia jeszcze większej głębi otrzymanego koloru.

Natka pietruszki

Przechodząc przez naturalne barwniki do jajek, nie można również zapomnieć o kolorze zielonym, który idealnie wpisuje się w wielkanocny klimat. Na pomoc przychodzi więc pęczek natki pietruszki, który umieszczamy w garnku i zalewamy wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia i wkładamy surowe jajko. Gotujemy do twardości, a po tym czasie odstawiamy, aż do otrzymania intensywnego koloru. Jeśli chcemy uzyskać wyrazisty kolor zielony, jajka pozostawiamy na całą noc lub dłużej w przygotowanym wywarze. Na koniec możemy je przetrzeć papierem ręcznikowym nasączonym oliwą lub olejem. Tak przygotowane zielone jajka staną się idealną ozdobą stołu wielkanocnego, dodając kolorowego akcentu do świątecznych przygotowań.

Buraki

Do farbowania jajek idealnie sprawdzają się również buraki, które nadadzą im piękny, naturalny odcień różu. Całość jest wyjątkowo prosta i szybka w przygotowaniu. Wystarczy ugotować buraki w garnku, a następnie w gotowym wywarze zamoczyć jajka. Możemy dodać również odrobinę octu dla wzmocnienia trwałości barwnika. Jajka pozostawiamy w roztworze, aż uzyskamy odpowiedni kolor, kontrolując intensywność jego intensywność. Po ugotowaniu wystarczy delikatnie osuszyć jajka i opcjonalnie natłuścić je olejem, masłem lub oliwą.

Wielkanocne przepisy z jajkami

Gdy już mamy pisanki na wielkanocny stół, warto również wybrać pyszne i aromatyczne potrawy. Podczas tego święta jajka odgrywają szczególną rolę, symbolizując życie i odrodzenie. Oto kilka kreatywnych pomysłów na ich wykorzystanie:

jajka faszerowane pastą chrzanową — wystarczy połączyć ugotowane na twardo jajka z chrzanem, majonezem, musztardą, i koperkiem;

różowe jajka z twarożkiem i chrzanem cytrynowym — to kolorowe jajka nadziane serkiem twarogowym, chrzanem, koperkiem i rzodkiewkami;

jajka faszerowane z bekonem i żurawiną — łączą w sobie bekon, żurawinę, majonez, jogurt i musztardę;

wielkanocna zapiekanka z białą kiełbasą, jajkiem i zielonym groszkiem, czyli klasyczne połączenie w nowoczesnej odsłonie. Nie tylko pysznie smakuje, ale i świetnie prezentuje się na stole!

Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły