Nie tylko do lemoniady — praktyczne zastosowania cytryny w kuchni
EkspertOdKuchni
8/8/2023
ok. 4 min
Cytryna to nie tylko składnik lemoniady czy dekoracyjny dodatek do napojów — w rzeczywistości ma wiele innych praktycznych zastosowań w kulinarnych, Jej naturalny zapach i smak sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu kulinarnych przepisach. Czytaj dalej i poznaj sposoby na wykorzystanie cytryny w swojej kuchni!
Cytryna w kuchni — wartości odżywcze i korzyści zdrowotne
Cytryny są doskonałym źródłem witaminy C, która pełni kluczową rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego organizmu. Jest ona również ważna dla produkcji kolagenu, substancji niezbędnej do utrzymania zdrowej skóry, dziąseł i naczyń krwionośnych. Ponadto cytryny dostarczają witaminę E, która jest istotna dla dobrego widzenia oraz zdrowej skóry, oraz witaminę B6, wpływającą na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.
W skład cytryn wchodzą także cenne minerały, takie jak potas i magnez. Potas wspomaga regulację ciśnienia krwi oraz utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie. Magnez natomiast wpływa na pracę mięśni, układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Spożywanie cytryn pomaga także w utrzymaniu prawidłowego pH organizmu. Choć same są kwaśne, po spożyciu mają działanie alkalizujące, co może przyczynić się do równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Grecka zupa cytrynowa
Jeżeli szukasz aromatycznych dań z cytryną w roli głównej, koniecznie wypróbuj przepis na avgolemono, czyli grecką zupę cytrynową. To szybki i prosty sposób na obiad dla całej rodziny lub przystawkę na wyjątkowe okazje. Wystarczy połączyć sok z cytryny z roztrzepanymi żółtkami, a następnie dodać całość do przygotowanego wcześniej bulionu z makaronem orzo. Na koniec doprawiamy do smaku, dodajemy mięso z kurczaka i gotowe! Tak przygotowaną zupę dekorujemy za pomocą plasterków cytryny i tymianku. Brzmi smacznie? Kliknij tutaj i poznaj cały przepis!
Grillowany pstrąg z cytryną
Grillowany pstrąg z cytryną to klasyczna propozycja, której nie może zabraknąć w naszym zestawieniu. Połączony z aromatycznym koperkiem i masłem zasmakuje każdemu, kto ceni sobie aromatyczne i delikatne potrawy. Umytą rybę nacieramy solą i masłem, a następnie okładamy koperkiem i plastrami cytryny. Całość grillujemy z każdej strony, przekręcając co jakiś czas na ruszcie, aż skórka będzie złocista i chrupiąca. Pstrąga możemy także pokroić na mniejsze kawałki, jeżeli wolimy inną formę podania. Tak przygotowane danie świetnie smakuje w towarzystwie pieczonych ziemniaczków, świeżej sałatki lub frytek. Kliknij tutaj i sprawdź cały przepis! Życzymy smacznego!
Ciasto cytrynowe z rozmarynem
Czas na coś słodkiego! Puszyste, aromatyczne i wyjątkowo pyszne — ciasto cytrynowe zasmakuje wszystkim miłośnikom prostych, a jednoczenie smacznych wypieków. Na początek połącz mąkę pszenną ze skrobią ziemniaczaną i sodą oczyszczoną. W osobnym naczyniu utrzyj masło wraz z cukrem, a następnie dodaj jajka. Do tak przygotowanej masy wsyp suche składniki, a także śmietanę i miksuj na najmniejszych obrotach miksera. Teraz wystarczy już tylko dodać otartą skórkę i sok z jednej cytryny oraz igiełki rozmarynu. Na koniec całość wlej do przygotowanej formy i umieść naczynie w piekarniku. Gotowe ciasto cytrynowe możesz serwować na wiele ciekawych sposobów — samodzielnie, w duecie z lodami, a także jako dodatek do kawy lub herbaty. Kliknij tutaj, aby sprawdzić cały przepis! Smacznego!
Cytryna — ciekawostki
Cytryna to owoc o niezliczonych możliwościach kulinarnych, ale skrywa także wiele fascynujących ciekawostek. Oto kilka z nich:
-
cytryna jest doskonałym środkiem do czyszczenia, usuwania plam, dezynfekcji i odświeżania powietrza w pomieszczeniach;
-
w XVIII wieku marynarze spożywali cytrynę, aby zapobiec szkorbutowi, chorobie wynikającej z niedoboru witaminy C;
-
cytryna to niskokaloryczny owoc - 100 g zawiera około 29 kcal;
-
olejek cytrynowy jest szeroko stosowany w aromaterapii ze względu na pozytywny wpływ na nastrój;
-
kwas cytrynowy obecny w cytrynie jest naturalnym środkiem konserwującym;
-
w miasteczku Menton we Francji corocznie odbywa się „Fête du Citron” (Święto Cytryny), w trakcie którego organizowany jest wyścig, w którym uczestnicy muszą zjeść dużą ilość tego owocu.