Rosół królewski

m7
Rosół królewski

1

5 / 1

0

Rosół, czyli zupa rozsolona, był wymieniany w literaturze XIX-wiecznej wśród zup prawdziwie polskich. Staropolskie rosoły przygotowywano nie tylko z drobiu, mięsa i warzyw, ale również z dzikiego ptactwa, np. Jarząbków, dziczyzny, sarny lub z zająca. Bulion i consomme pochodzą z kuchni francuskiej. Trafiły do polski w XVIII wieku. Przygotowuje się je z tych składników, co rosół, jednak sposób przygotowania jest bardziej skomplikowany, a zupy te przygotowuje się z większej ilości mięsa niż rosół, a consomme to zupa, w której mięso gotowane jest w bulionie, dzięki czemu wywar jest bardzo mocny.

14

Składniki

360 min

Przygotowanie

Składniki


4 porcje

Składniki

1 szcz. sól

1 szcz. pieprz

500 gr wołowina

150 gr cielęcina

50 gr wątróbka cielęca

1 szt ćwiartka kurczaka

2 szt marchew

1 szt por

1 szt pietruszka

0.50 szt seler

1 szt cebula

3 szt pieczarki

1 szt białko jaja kurzego

1 łyżka masło

Przygotowanie


1

Mięso opłukać, kurę i cielęcinę sparzyć wrzątkiem. Mięso zalać 2 l zimnej wody i gotować 1 godzinę na małym ogniu. Zebrać szumowiny i osolić wywar.

2

Cebulę i warzywa obrać i pokroić w kostkę. Wątróbkę oczyścić i pokroić w kostkę. Warzywa i cebulę i wątróbki zrumienić na maśle, dodać do rosołu, doprawić pieprzem i gotować 30 minut.

3

Rosół przecedzić, wlać białko. Gotować 5 minut. Rosół przecedzić przez płótno, podawać z kluskami royal i mięsem pokrojonym w dużą kostkę.

Kategorie


PlanerUlubione
Szukaj
PrzepisyArtykuły