Rosół królewski

m7
Rosół królewski

1

5 / 1

Rosół, czyli zupa rozsolona, był wymieniany w literaturze XIX-wiecznej wśród zup prawdziwie polskich. Staropolskie rosoły przygotowywano nie tylko z drobiu, mięsa i warzyw, ale również z dzikiego ptactwa, np. Jarząbków, dziczyzny, sarny lub z zająca. Bulion i consomme pochodzą z kuchni francuskiej. Trafiły do polski w XVIII wieku. Przygotowuje się je z tych składników, co rosół, jednak sposób przygotowania jest bardziej skomplikowany, a zupy te przygotowuje się z większej ilości mięsa niż rosół, a consomme to zupa, w której mięso gotowane jest w bulionie, dzięki czemu wywar jest bardzo mocny.

14

Składniki

360 min

Przygotowanie

Składniki


4 porcje

Składniki

1 szcz. sól

1 szcz. pieprz

500 g wołowina

150 g cielęcina

50 g wątróbka cielęca

1 szt. ćwiartka kurczaka

2 szt. marchew

1 szt. por

1 szt. pietruszka

0.50 szt. seler

1 szt. cebula

3 szt. pieczarki

1 szt. białko jaja kurzego

1 łyżka masło

Przygotowanie


1

Mięso opłukać, kurę i cielęcinę sparzyć wrzątkiem. Mięso zalać 2 l zimnej wody i gotować 1 godzinę na małym ogniu. Zebrać szumowiny i osolić wywar.

2

Cebulę i warzywa obrać i pokroić w kostkę. Wątróbkę oczyścić i pokroić w kostkę. Warzywa i cebulę i wątróbki zrumienić na maśle, dodać do rosołu, doprawić pieprzem i gotować 30 minut.

3

Rosół przecedzić, wlać białko. Gotować 5 minut. Rosół przecedzić przez płótno, podawać z kluskami royal i mięsem pokrojonym w dużą kostkę.

Kategorie


Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły