Pierogi z kapustą i grzybami

Lubella
Pierogi z kapustą i grzybami

0

0 / 0

Pierogi z kapustą i grzybami to klasyka polskiej kuchni, która nigdy nie wychodzi z mody. Idealne na święta, ale też na codzienny obiad dla miłośników tradycyjnych smaków. Delikatne ciasto wypełnione aromatycznym farszem z kiszonej kapusty i suszonych grzybów to połączenie, które zachwyca głębią smaku i wspaniałą teksturą. Gotowe pierogi doskonale komponują się z chrupiącą cebulką, podsmażoną na maśle lub oliwie, i świeżo mielonym pieprzem. Świetnie smakują z barszczem czerwonym lub jako samodzielne danie.

10

Składniki

120 min

Przygotowanie

Składniki


4 porcje

Ciasto

500 g mąka pszenna lubella

1 szt. jajko

250 ml ciepła woda

2 łyżka masło roztopione

1 szczyp. sól

Farsz

400 g kiszona kapusta

50 g suszone grzyby leśne

1 szt. cebula

2 łyżka masło

1 szczyp. pieprz i sól do smaku

Przygotowanie


1

Suszone grzyby opłucz i zalej ciepłą wodą, pozostaw na około 30 minut do namoczenia. Następnie gotuj je w tej samej wodzie przez 20 minut, odcedź, a wywar zachowaj. Grzyby drobno posiekaj.

2

Kiszoną kapustę odciśnij z nadmiaru soku (jeśli jest bardzo kwaśna, możesz ją przepłukać). Posiekaj ją drobno i przełóż do garnka. Dodaj wywar z grzybów i gotuj na małym ogniu przez około 20 minut, aż zmięknie.

3

Na patelni rozgrzej olej lub masło i zeszklij drobno posiekaną cebulę. Dodaj ugotowaną kapustę oraz posiekane grzyby. Dopraw solą i pieprzem. Podsmażaj przez kilka minut, aby smaki się połączyły. Odstaw farsz do ostygnięcia.

4

Na stolnicy lub w misce przesiej mąkę, dodaj sól, jajko i olej. Stopniowo wlewaj ciepłą wodę, zagniatając miękkie i elastyczne ciasto. Odstaw je na 20 minut pod przykryciem, aby odpoczęło.

5

Rozwałkuj ciasto na cienki placek (około 2-3 mm) i wycinaj kółka za pomocą szklanki. Na każde kółko nakładaj łyżeczkę farszu, złóż je na pół i dokładnie zlep brzegi, formując pierogi.

6

W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Wrzucaj pierogi partiami i gotuj przez 2-3 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmij je łyżką cedzakową i układaj na talerzu.

7

Pierogi możesz podawać od razu po ugotowaniu, polane roztopionym masłem lub podsmażoną cebulką. Dla bardziej intensywnego smaku możesz je także podsmażyć na złoty kolor.

Wartości odżywcze na porcję


Energia

840

kcal

Białka

27

gram

Węglowodany

143

gram

Tłuszcze

19

gram

Podane wartości są szacunkowe i mogą się różnić w zależności od wykorzystanych składników. Wszelkie decyzje dotyczące zdrowia powinny być konsultowane odpowiednio z lekarzem i/lub dietetykiem.

Kategorie


Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły