Pierogi z kapustą i grzybami

Lubella
Pierogi z kapustą i grzybami

2

0 / 0

Pierogi z kapustą i grzybami to klasyczne danie kuchni polskiej, które smakuje najlepiej w chłodne dni, szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ich aromatyczne nadzienie, pełne suszonych grzybów i kiszonej kapusty, to kwintesencja domowego, tradycyjnego smaku. Pierogi doskonale smakują w towarzystwie kwaśnej śmietany i podsmażonej cebulki. Można je również zamrozić, aby cieszyć się ulubionym smakiem w dowolnym momencie. Smacznego!

8

Składniki

120 min

Przygotowanie

Składniki


36 porcji

Składniki

400 g mąka pszenna tortowa lubella

0.50 szkl. ciepła woda

1 szt. jaja

Farsz

700 g kapusta kiszona

100 g grzyby suszone

1 szczyp. pieprz i sól do smaku

2 łyżka olej

1 szt. cebula

Przygotowanie


1

Suszone grzyby namocz w zimnej wodzie przez 2–3 godziny (lub na całą noc). Następnie ugotuj je w tej samej wodzie przez około 20–30 minut, aż będą miękkie. Odcedź (zachowując wodę po grzybach) i drobno posiekaj.

2

Kapustę kiszoną przepłucz w zimnej wodzie (jeśli jest zbyt kwaśna) i posiekaj na mniejsze kawałki. Gotuj ją w niewielkiej ilości wody (możesz dodać trochę wody po grzybach dla lepszego smaku) przez około 30 minut, aż zmięknie.

3

Cebulę drobno posiekaj i zeszklij na oleju lub maśle. Dodaj ugotowane grzyby i kapustę. Dopraw solą i pieprzem. Całość podsmaż przez kilka minut, mieszając, a następnie ostudź nadzienie.

4

Na stolnicy lub w dużej misce przesiej mąkę. Dodaj szczyptę soli i stopniowo wlewaj ciepłą wodę z olejem, zagniatając elastyczne, gładkie ciasto. Wyrabiaj je przez około 10 minut. Przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut, aby odpoczęło.

5

Ciasto rozwałkuj na cienki placek (około 2 mm grubości) i za pomocą szklanki wycinaj kółka. Na każde kółko nałóż łyżeczkę nadzienia i zlep brzegi, formując pieroga. Dla pewności możesz docisnąć brzegi widelcem.

6

W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Gotuj pierogi partiami, przez około 3–4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.

7

Pierogi możesz podać od razu, polane roztopionym masłem lub podsmażone na złoty kolor na patelni.

Wartości odżywcze na porcję


Energia

65

kcal

Białka

2

gram

Węglowodany

10

gram

Tłuszcze

2

gram

Podane wartości są szacunkowe i mogą się różnić w zależności od wykorzystanych składników. Wszelkie decyzje dotyczące zdrowia powinny być konsultowane odpowiednio z lekarzem i/lub dietetykiem.

Kategorie


Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły