Kiszone gruszki

EkspertOdKuchni
Kiszone gruszki

0

0 / 0

Kiszone gruszki z miodem i przyprawami korzennymi to doskonały sposób na zamknięcie smaku jesieni w słoiku. Są świetnym dodatkiem do różnorodnych sałatek, mięs, serów, kanapek, wypieków lub deserów. Kiszone gruszki zyskują intensywniejszy smak z każdym dniem. Po 2-3 tygodniach stają się bardziej wyraziste i jeszcze lepiej komponują się z różnymi daniami.

9

Składniki

30 min

Przygotowanie

Składniki


4 porcje

Składniki

1 kg gruszki

1 l woda

20 g sól kamienna

5 szt. goździki

100 g miód

1 szt. imbir 3 cm

1 szt. laska cynamonu

1 szt. gwiazdki anyżu

5 szt. ziarenka kardamonu

Przygotowanie


1

Gruszki dokładnie umyj, przekrój na połówki lub ćwiartki, zależnie od wielkości, a następnie usuń gniazda nasienne. Jeśli są małe, możesz je zostawić w całości.

2

W dużym garnku zagotuj wodę, a następnie dodaj sól i miód. Mieszaj, aż oba składniki całkowicie się rozpuszczą. Po rozpuszczeniu odstaw wodę do lekkiego ostygnięcia, aby była ciepła, ale nie gorąca.

3

Do każdego słoika włóż kawałek imbiru, po kilka goździków, ziarna kardamonu, laskę cynamonu (możesz ją podzielić na mniejsze części) i anyż.

4

Starannie ułóż gruszki w słoikach, pozostawiając około 2-3 cm wolnej przestrzeni na górze. Wlej przygotowaną solankę, tak aby całkowicie przykryła owoce. Upewnij się, że gruszki są zanurzone – możesz użyć specjalnych obciążników do kiszenia lub dodać kawałek liścia kapusty, aby owoce nie wypływały.

5

Zakręć słoiki, ale niezbyt mocno, aby umożliwić ujście gazom powstającym w trakcie fermentacji. Odstaw słoiki w ciemne i chłodne miejsce na około 7-10 dni. Codziennie sprawdzaj, czy owoce są nadal zanurzone w solance i w razie potrzeby dociśnij je.

6

Po 7-10 dniach kiszenia, gruszki są gotowe do spożycia. Jeśli chcesz je przechować dłużej, zakręć słoiki szczelnie i przenieś do lodówki lub piwnicy. Mogą tam spokojnie stać przez kilka miesięcy.

Kategorie


Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły