Kaczka z żurawiną, jabłkami i kardamonem

bartek
Kaczka z żurawiną, jabłkami i kardamonem

0

0 / 0

Kaczka, którą kupiłem w sklepie (niestety, nie mam znajomych z podwórkiem) nazywała się "pekin" i od razu podczas jej przygotowywania zrobiło się bardzo chińsko. Jest to moja pierwsza kaczka, a przepis pochodzi z programu kulinarnego z tv. Gdy zdecydujesz się zrobić kaczkę po raz pierwszy w życiu, to musisz bardzo uważnie "przestudiować" najlepiej kilka przepisów i dokładnie przemyśleć, co chcesz zrobić. Najważniejsze podczas pieczenia kaczki to to, aby wewnątrz była miękka, a na zewnątrz miała chrupiącą, lekko przyrumienioną skórkę. Kaczka ma specyficzny smak, nie każdy musi ją polubić od pierwszego wejrzenia, dlatego też z mięsa, które pozostało po uczcie zrobiłem flaczki. Ale na pewno warto się wykazać i skusić się na kaczkę podczas jakiejś specjalnej okazji:)

7

Składniki

360 min

Przygotowanie

Składniki


4 porcje

Składniki

1 szcz. cynamon

2 szcz. sól, pieprz

3 łyżeczka kardamon

4 szt. jabłka

4 szt. ząbek czosnku

2.50 dek. kaczka cała

0.50 szkl. żurawina suszona

Przygotowanie


1

Kaczkę myjemy, osuszamy i nacieramy solą i pieprzem wewnątrz i na zewnątrz. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę (oczywiście usuwamy gniazda nasienne), zasypujemy lekko cynamonem. Żurawinę mieszamy z jabłkami.

2

Kardamon tłuczemy w moździerzu (lub tłuczkiem w misce) i wsypujemy do jabłek. Całość mieszamy i zostawiamy na minimum kwadrans, żeby smaki się "przegryzły".

3

Nadziewamy kaczkę farszem i...

4

... i zszywamy jej brzuch. Można ewentualnie spiąć kuperek wykałaczkami. To wygląda bardzo dekoracyjnie i tak jakoś... "po chińsku";)))

5

Przed wstawieniem do nagrzanego piekarnika na kaczkę ścieramy czosnek.

6

Kaczkę pieczemy w naczyniu żaroodpornym lub w przykrytej brytfannie w temperaturze około 150 stopni przez 3-3,5 godziny. Jeśli podczas pieczenia jest za dużo tłuszczu, to go zlewamy. Na ostatnie 20 minut odkrywamy naczynie żaroodporne, zwiększamy temperaturę do 180 stopni i przypiekamy kaczkę na złoty kolor.

Kategorie


Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły