Barszcz z pasztecikami i pierogi z mąki pełnoziarnistej

kontakt_4
Barszcz z pasztecikami i pierogi z mąki pełnoziarnistej

0

0 / 0

Bez barszczu, pierogów z kapustą i grzybami oraz drożdżowych pasztecików nie wyobrażam sobie świąt. Pierogi i paszteciki przygotowuję sama, ale do barszczu nie mam ręki, dlatego korzystam z koncentratu od Krakusa. Zawsze wychodzi i smakuje jak u mamy! W czasie Świąt jak i po, gdy pozostaje mi często sporo pierogów z kapustą i grzybami wówczas zawsze w spiżarni mam na stanie koncentrat barszczu… i w 15 minut gotowe pyszne rozgrzewające danie.

22

Składniki

120 min

Przygotowanie

Składniki


10 porcji

Składniki

300 koncentrat barszczu czerwonego krakus

1700 bulion warzywny

2 szkl. mąka pełnoziarnista lubella pełne ziarno

1 szkl. mąka lubella puszysta tortowa

1 szkl. ciepła woda

1 łyżeczka sól

1 szt. jaja kurze całe

1 łyżeczka olej rzepakowy uniwersalny

200 g mąka lubella pełne ziarno 3 zboża

200 g mąka pszenna tortowa lubella

40 g świeże drożdże

1 łyżeczka cukier

250 mleko uht 3,2%

120 g masło

2 szt. jaja kurze całe

1 łyżeczka sól

2 szkl. grzyby suszone

200 g kapusta kiszona

1 szt. cebula

4 łyżka olej rzepakowy uniwersalny

0.50 szkl. woda

1 łyżka pieprz

Przygotowanie


1

Do wrzącej wody lub rosołu wlewamy koncentrat mieszamy i zagotowujemy. W razie potrzeby doprawimy solą i pieprzem. Podajemy gorący z pierogami i pasztecikami.

2

W dużej misce, w której będziemy wyrabiać ciasto rozkruszamy drożdże, dodajemy cukier, ¼ szklanki ciepłego mleka oraz 2-3 łyżki mąki. Składniki zaczynu rozcieramy i odstawimy na 10 minut, aby drożdże zaczęły pracować. Następnie do miski z zaczynem wsypujemy mąki, roztrzepane jajka, ciepłe mleko oraz sól. Składniki wyrabiamy za pomocą miksera z końcówką haka lub ręcznie. W razie potrzeby dosypujemy trochę mąki lub dolewamy mleka. Jak ciasto będzie miało gładką sprężystą konsystencję dolewamy roztopione masło i ponownie wyrabiamy około 5 minut. Ciasto przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30- 45 minut, w tym czasie powinno podwoić swoją objętość. Szykujemy dużą blachę z wyposażenia piekarnika, wykładamy ją papierem do pieczenia. Odstawiamy. Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnice oprószoną mąką, dzielimy na 2 części. Po kolei każdą cześć ciasta rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach około 30 x 40 cm i kroimy wzdłuż dłuższego boku na 2 części. Na brzegu każdego paska wzdłuż dłuższej krawędzi rozkładamy farsz, zwijamy w rulon i przekładamy na blachę. Czynność powtarzamy z pozostałymi częściami ciasta. Ostrym nożem kroimy rulony zwiniętego ciast na małe paszteciki, nie rozdzielmy ich. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy sezamem. Pieczemy na złoty kolor w 180 st. C przez około 25-30 minut.

3

Ciasto na pierogi: Mąki przesiewamy na stolnicę, dodajemy sól. Na środku usypanego z mąki kopca robimy wgłębienie. Wlewamy roztrzepane jajko, olej i wlewamy po trochu gorącej (nie wrzącej) wody wyrabiając ciasto tak, aby uzyskać elastyczną, miękką masę. Ciasto dzielimy na 3 części, owijamy folią i odkładamy na kilka minut. Jedną część ciast wyciągamy z foli i rozwałkowujemy na grubość 2-3 mm podsypując mąką. Wycinamy koła średnicy około 8-9 cm. Na każdym wyciętym kawałku ciasta układamy po łyżeczce farszu i zlepiamy pieroga, zaciskając brzegi palcami lub widelcem. Pierogi wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Gotuję, do czasu aż wypłyną na wierzch. Wtedy wyciągamy je z wody.

4

Farsz na paszteciki przygotowujemy tak samo jak do pierogów. Często robię pierogi z połowy porcji, a resztę farszu zostawiam do pasztecików. Grzyby namaczamy w wodzie, odstawiamy na 2-3 godziny. Cebulę siekamy i wrzucamy na oliwę, podsmażamy. Następnie dodajemy drobno pokrojone grzyby, doprawiamy solą i pieprzem, smażymy kilka minut. Kapustę siekamy na mniejsze części dodajemy do garnka z grzybami i cebulą, podlewamy wodą i dusimy do miękkości. W razie potrzeby ponownie doprawiamy solą i pieprzem. Gotowy farsz odstawiamy do przestygnięcia.

Kategorie


Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły