Przede wszystkim możemy zrezygnować z cięższych, smażonych dań zdodatkiem zawiesistych sosów i przerzucić się na zdrowsze gotowanieczyli np. pieczenie, gotowanie na parze, lub w małej ilości wody, zmniejszą ilością soli i oleju. Wiosna to także idealna pora na zdrowszei lekkie potrawy z warzyw i zboża. Teraz łatwiej będzie zastosować mądrezalecenie dietetyków „pięć porcji warzyw dziennie”, codziennie bostragany powoli zaczną zapełniać się nie tylko nowalijkami ze szklarniale prawdziwymi warzywami, kuszącymi kolorem i zapachem. Oznakąnadchodzącej wiosny będą młoda kapusta, sałaty, szpinak, rzodkiewki,botwinki nazywane „gwiazdami jednego sezonu”. By mieć pewność, żewarzywa  które trafią na nasz talerz nie są hodowane w cieplarniach, wsztucznych warunkach wybierajmy te ze sprawdzonych źródeł a nawetimportowane z ciepłych krajów lub hodujmy je sami. Naszą marcową dietęidealnie urozmaicą bardzo łatwe w hodowli rzeżucha, szczypiorek, natkapietruszki, kiełki i zioła. Wszystkie można wyhodować w domowychwarunkach; na kuchennym parapecie czy balkonie. Zawarte w nich składnikiodżywcze dodadzą energii a oprócz tego pomogą zrzucić zbędny kilogram pozimie :)

Nasze śniadania można wzbogacić teraz w świeże rzodkiewki, sałaty iogórki, jajecznicę i wiosenne sałatki obficie posypać szczypiorkiem azamiast majonezu używać np. oliwy. Do tego pieczywo pełnoziarniste a dopicia sok pomarańczowy lub rozgrzewające kakao. Na drugie śniadanieidealne będą twarożki, jogurty, kefiry, maślanki zawierające probiotyki,korzystnie wpływające na zdrowie i pomagające utrzymywać odporność.Wybierając musli z jogurtem można dodatkowo wzbogacić je ulubionymowocem. Spożycie mięsa można ograniczyć nawet do dwóch porcji w tygodniua zamiast mięsa wybierać ryby, pełnoziarniste makarony i ryże. Nawetkiedy nasza rodzinna to prawie sami zwolennicy mięsnych dań to po zimiena pewno z przyjemnością spróbują zupy ze świeżych warzyw czyziemniaczków z młodą kapustą. Wszystkie będą świeże, pachnące a przedewszystkim, zdrowe.

Mamy nadzieje, że wiosna obudzi w was ochotę na lekkie jedzenie, naszemenu będzie jeszcze bardziej kolorowe i urozmaicone, po zimnie szybkoodzyskamy energię a wprowadzony styl lekkiego i zdrowego  gotowaniazagości już na stałe.