„Święta inaczej” nie muszą wcale oznaczać wywrócenia wszystkiego do góry nogami. Wystarczy odrobina kreatywności, by z klasycznych dań stworzyć zupełnie nowe kompozycje smakowe, które zaskoczą domowników i sprawią, że tegoroczne Boże Narodzenie na długo zapadnie im w pamięć. Nie obawiaj się reakcji babci tradycjonalistki czy przyzwyczajonego do karpia wujka. W całej uroczystej wieczerzy wigilijnej chodzi przecież przede wszystkim o wyjątkowy smak – a jego z pewnością nie zabraknie! A gdy jeszcze dodamy do tego świąteczne nastroje domowników, na pewno nic się nie zmieni. Boże Narodzenie będzie cieszyć jak co roku.

Wybierając nowe menu świąteczne, warto trochę poeksperymentować – nie trzeba przy tym rezygnować z klasycznych produktów i składników potraw bożonarodzeniowych. Po prostu spójrz raz jeszcze na babciny przepis na makowca lub karpia i zastanów się, co mogłabyś zrobić inaczej. Przedstawiamy parę propozycji, które pomogą Ci stworzyć świąteczny nastrój i oczarować zapachem i smakiem wszystkich domowników. Zacznij od kremowej zupy grzybowej, która z makaronem Lubella wstążki utworzy idealną kompozycję i wprowadzi domowników w początek pysznej wigilijnej uczty. Jej alternatywą lub towarzyszką może być zupa rybna z delikatnym makaronem Lubella jajeczna krajaneczka. Dobrym pomysłem będzie również podanie klasycznej kapusty z grzybami z dodatkiem delikatnych łazanek orazsuszonych śliwek. A ponieważ Boże Narodzenie pachnie nie tylko grzybami, ale również piernikiem, spróbuj przygotować oryginalne piętrowe choinki z pierniczków. Twoja „domowa cukiernia” w okresie przedświątecznym może zresztą specjalizować się w różnych rodzajach wypieków: polecamy na tę okazję szczególnie kruche ciasteczka z marmoladą lub chrupiące ciastka owsiane z czekoladą i orzechami. A może domownikom przypadną do gustu małe czekoladowe muffinki? Dobrym pomysłem będzie również ciasto czekoladowe, ale tym razem… w wersji ekspresowej! Wszystko po to, by mieć jeszcze czas na wariacje na temat makowca i stworzyć sernik z warstwą maku, którego zapach i smak nie pozostawią gościom cienia wątpliwości na temat Twoich kulinarnych talentów.

Podane przez nas propozycje to zaledwie część pomysłów, które możesz wcielić w życie podczas Bożego Narodzenia. Ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia oraz kreatywność. Nie bój się eksperymentować, nawet w czasie świąt – liczy się w końcu rodzinne ciepło, pozytywne emocje i pyszny smak, nawet jeśli nie trzymasz się sztywno ustalonych zasad sprzed lat. Być może Twoje oryginalne potrawy stworzone przy użyciu klasycznych składników świątecznych staną się nową tradycją, którą kolejne pokolenia będą odtwarzać ze smakiem?