Sekrety grzybiarza
gosia78
8/9/2017
ok. 3 min
Bezpowrotnie minęły czasy lat siedemdziesiątych i kolektywnych wyjazdów na grzybobranie z wycieczką pracowniczą. Jednak po latach w naszym kraju pojawił się nowy trend; otóż coraz częściej Polacy spędzają urlopy na… grzybobraniu! Umawiają się na wspólne wyprawy i uczty, nawiązują nowe „grzybowe” znajomości, są zawsze serdeczni, gdy zdarzy się im w kniei spotkać innego zapalonego grzybiarza. Uzbrojeni w kosze i krótkie nożyki idą do lasu, aby później móc pochwalić się ilością i wielkością zebranych grzybów.
Oprócz wspomnianego kosza i nożyka, równie ważny dla każdego grzybiarzajest ilustrowany atlas grzybów oraz mapy występowania poszczególnychgatunków. Początkujący grzybiarze powinni organizować grzybobrania zosobami, które mają doświadczenie w rozpoznawaniu grzybów jadalnych itrujących, podpowiedzą, które gatunki warto zbierać, a które sąchronione, jak je oczyszczać, jak przechowywać i co najważniejsze – wjaki sposób smacznie je przyrządzić.
Najpopularniejsze (bo najsmaczniejsze!) odmiany grzybów to: borowiki,podgrzybki i koźlarze. Do tego dołączmy również rydze, pieprzniki -zwane również kurkami, czubajki, gąski i opieńki. Nic to jednak wporównaniu z najbardziej cenionym gatunkiem, jakim są rosnące pod ziemiątrufle, których wspaniały smak i aromat zależy od rodzaju drzewa, przyktórym wyrosły. Warto pamiętać, że trufle nigdy nie stanowią oddzielnegodania, tylko są stosowane jako przyprawa do wykwintnych dań.
Przez wiele lat uważano, że grzyby są smaczne i aromatyczne, aleciężkostrawne. Jednak dziś wiadomo, że zawierają szereg witamin (B1, B2,PP, D), soli mineralnych (żelazo, wapń, potas, fosfor) orazmikroelementów (miedź, mangan, fluor, cynk, jod i ołów) i cennychaminokwasów, których człowiek nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie.Nasz układ pokarmowy, nie poradzi sobie jedynie z chityną, obecną wścianach komórkowych grzybów (co ciekawe - stanowi ona również budulecszkieletu wielu gatunków stawonogów). Z tego też powodu, grzybów niepowinno się podawać małym dzieciom. Panuje przekonanie, że każdyorganizm reaguje na grzyby indywidualnie, a za ciężkostrawnośćgrzybowych dań odpowiedzialne są dodatki, np. sosy śmietanowe i zasmażkioraz zbyt mała ilość ziół ułatwiających trawienie.
Najpiękniejsze okazy grzybów można zebrać pod koniec lata i na początkujesieni. Niektórzy preferują jeden gatunek grzybów, np. rydze, które pooczyszczeniu z resztek runa leśnego i świerkowych igieł pieką na kijkachnad ogniskiem i zajadają z masłem i chlebem. Inni zbierają tylko kurki,aby uraczyć rodzinę kurkowym sosem z makaronem i natką pietruszki, anadmiar kurek zamrozić na zimę. Bywają i tacy, którzy uważają, że tylkosuszenie wydobywa z grzyba całą bogatą pełnię aromatu, więc zbierająwyłącznie smardze, borowiki szlachetne oraz podgrzybki brunatne izłotawe, aby ususzyć je i delektować się ich aromatem już po sezonie,dodając susz do barszczu, bigosu czy wigilijnych uszek. Z trzonówsuszonych grzybów, np. z koźlarzy, opieniek, a nawet maślaków iwspomnianych wcześniej borowików i podgrzybków warto zrobić mączkę,którą będziemy zagęszczać sosy, czy zupy. Innym sposobem konserwacjigrzybów jest solenie (zasypywanie warstw grzybów solą ziarnistą lubzalewanie roztworem soli), kwaszenie, marynowanie i mrożenie.
A teraz najsmaczniejsza część – przegląd u-w-i-e-l-b-i-a-n-y-c-hgrzybowych dań. Co powiecie na świeżo zebrane smażone kanie (chociażususzone i odmoczone w mleku smakują podobnie), a może zaserwujemy kremz borowików lub zwykłe krokiety z duszonymi grzybami? Smażone grzybowekotleciki? Placki z sosem z opieniek? Rodzina chętnie zje pierogi zboczniakowym farszem, a zaproszeni goście zachwycą się tartą z grzybamileśnymi. Jeśli podasz sałatkę z podsmażonych pieczarek, czy pieczonych zczosnkiem borowików z pomidorami lub dodatkiem ugotowanych na twardojajek i sera, obficie posypanych koprem, to Twoje akcje kulinarnewzrosną.
Inwencja kulinarna podpowie Ci, co zrobić z grzybami, które zebrałeś,otrzymałeś w prezencie lub kupiłeś. My polecamy wszelkie wariacje ieksperymenty makaronowe z Waszymi ulubionymi gatunkami grzybów.