Rzeżucha — cenne źródło witamin nie tylko na Święta Wielkanocne

Rzeżucha — cenne źródło witamin nie tylko na Święta Wielkanocne

EkspertOdKuchni

3/2/2023

ok. 4 min


Rzeżucha, znana także jako pieprzyca siewna od dawna kojarzona jest głównie ze Świętami Wielkanocnymi. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej i poświęcić więcej uwagi przez resztę roku. To świetne źródło wielu witamin i składników mineralnych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Rzeżucha — charakterystyka

Rzeżucha to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych, która pierwotnie pochodzi z rejonów Afryki i Azji. Od wieków była wykorzystywana w medycynie ludowej, gdzie stosowano ją przede wszystkim w leczeniu chorób skórnych, dezynfekcji przewodu pokarmowego i jamy ustnej. Do tej pory jest chętnie wykorzystywana w medycynie naturalnej, a także w kuchni, gdzie doceniono jej charakterystyczny ostry smak. Rzeżucha ogrodowa jest popularnym składnikiem sałatek, kanapek lub przystawek, a jej zalety zdrowotne są cenione na całym świecie.

Rzeżucha — wartości odżywcze

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje ta niepozorna roślina, jaką jest rzeżucha? Charakteryzuje ją nie tylko pikantny smak, ale także duża ilość wartości odżywczych, które mają działanie prozdrowotne. Regularne spożywanie rzeżuchy przyczynia się do uzupełnienia cennych składników odżywczych w naszym organizmie, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Pieprzyca siewna jest bogatym źródłem witamin z grupy C, A, B, E oraz K. Oprócz tego dostarcza kwas foliowy, a także jest skarbnicą soli mineralnych takich jak wapń, żelazo, magnez i fosfor. Rzeżucha oferuje nam wiele ważnych wartościowych mikroelementów, a co więcej można ją jeść bez wyrzutów sumienia - 100 g kiełków zawiera około 30 kcal.

Rzeżucha — właściwości lecznicze

Jak już wiadomo, spożywanie rzeżuchy dostarcza organizmowi wiele cennych witamin i minerałów. Poznaj jej właściwości lecznicze i sprawdź, dlaczego warto włączyć ją do swojej diety — szczególnie zimą. Oto najważniejsze zalety zdrowotne:

  • wpływa na prawidłowe widzenie;

  • polecana jest przy niedoczynności tarczycy, ze względu na łatwo przyswajalny jod, który jest w niej zawarty;

  • rzeżucha wyrównuje pracę jelit i wspomaga trawienie;

  • łagodzi stany zapalne i jest pomocna przy owrzodzeniach skóry;

  • chroni przed rozwojem osteoporozy — dzięki wysokiej zawartości wapnia i witaminy K jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie tolerują mleka lub przetworów mlecznych;

  • chroni naczynia krwionośne.

Jak posadzić rzeżuchę?

Wiemy już, dlaczego warto jeść rzeżuchę i jakie są jej właściwości lecznicze. Domowa uprawa rzeżuchy jest wyjątkowo łatwa, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżymi, aromatycznymi kiełkami przez cały rok. Poznaj dwa najpopularniejsze sposoby, dzięki którym bez większego wysiłku zasiejesz rzeżuchę we własnym zaciszu.

Rzeżucha na wacie

Wystarczy niezbyt głęboka miseczka lub talerz z lekkim wgłębieniem, odrobina waty nasączonej wodą, która wypełni dno pojemnika i oczywiście nasiona rzeżuchy. Należy równomiernie rozsypać je na powierzchni i umieścić w nasłonecznionym miejscu. Zostało już tylko codzienne podlewanie przygotowanej uprawy — pamiętaj, aby wata była stale wilgotna, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.

Rzeżucha w doniczce

Zastanawiasz się jak uprawiać rzeżuchę w doniczce? Wystarczy wysypać jej podstawę dowolną ziemią i równomiernie rozsypać nasiona. Następnie przykrywamy je kolejną warstwą podłoża i gotowe! Zwróć uwagę, aby wierzch nie był zbyt gruby, co ułatwi kiełkom swobodne przebicie. Tak przygotowany wysiew rzeżuchy podlewamy każdego dnia, nie dopuszczając przy tym do nadmiernego nawodnienia.

Ile rośnie rzeżucha?

Rzeżucha to roślina o szybkim wzroście. Kiełki są gotowe do zbioru po około 7-10 dniach od posadzenia, co oznacza, że można je spożywać niemal natychmiast. Co więcej, rzeżucha jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji lub stosowania nawozów — jest idealna dla początkujących ogrodników lub miłośników smacznych dań.

Smaczne przepisy z rzeżuchą

Spożywanie rzeżuchy zaleca się każdemu, kto ceni sobie potrawy pełne witamin i minerałów. Kiełki rzeżuchy są świetnym dodatkiem do kanapek ze względu na swój ostry smak i charakterystyczny aromat. To także zdrowy składnik koktajli, sałatek lub jajek — pomysłów jest mnóstwo. Poznaj niektóre z nich i zainspiruj się pełnią smaku pieprzycy siewnej!

  • Makaron w sosie chrzanowym z jajkami przepiórczymi — uwielbiasz kremowe makarony? Jeśli tak, koniecznie spróbuj tego przepisu! To doskonała kompozycja smaków, która łączy delikatność śmietanki oraz serka topionego wraz z przebijającą się ostrością rzeżuchy i chrzanu — sprawdzi się nie tylko w Święta Wielkanocne.

  • Jajka marynowane w burakach z pastą awokado — czy wyobrażasz sobie Wielkanoc bez rzeżuchy? W tym przepisie nie może jej zabraknąć! Pyszne jajka marynowane w burakach doskonale sprawdzą się na wielkanocnym stole, gdzie zachwycą zarówno domowników, jak i gości swoim wyglądem i smakiem.

  • Bajgiel z pastą jajeczną i awokado, czyli sposób na pyszne i pożywne śniadanie. Jajka, papryka, szczypiorek, koperek, awokado, ogórek, rzodkiewka i rzeżucha to prawdziwa bomba witaminowa i źródło zdrowych tłuszczów, które nie tylko zadowolą każde podniebienie, ale dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły