Nasze doświadczenie w kuchni

W kuchni, podobnie jak w innychdziedzinach, ważne jest doświadczenie. Im więcej potraw ugotowaliśmy, tym lepiejudają nam się kolejne. Z upływem czasu wiemy, jak gotować żeby nie przypalić,jak kroić cebulę i nie uronić łzy, lub jak gotować, żeby nie wykipiało itp.Możemy jednak przyspieszyć proces doświadczania i o prostych, ale bardzoprzydatnych kuchennych trickach po prostu przeczytać.

Czary mary z solą

Sól – choć wydaje się przydatnatylko do solenia -  może być wykorzystanaw kuchni na wiele innych sposobów. Jeśli masz problemy z ubiciem białka z jaj,dodaj małą szczyptę soli. Białko z odrobiną soli świetnie się ubija i tworzy mocną,zwartą pianę. Sól pomoże także w procesie smażenia. Jeśli tłuszcz na patelnipryska we wszystkie strony, posyp rozgrzany tłuszcz szczyptą soli. Jużniewielka ilość soli pomoże opanować fajerwerki iskrzące na patelni. Jeślinatomiast zdarzy Ci się przesolić zupę… nie przejmuj się! Wystarczy dodać dozupy połówkę surowego ziemniaka, i przez kilka minut całość pogotować. Surowyziemniak świetnie wchłonie nadmiar soli.

Masz problem z przywierającymomletem lub niechcącym się oderwać od patelni plackiem ziemniaczanym? Następnymrazem, przed smażeniem dokładnie natrzyj patelnie solą. Uprzednie nacieraniesolą sprawi, że podczas smażenia nic nie będzie przywierać do powierzchnipatelni, a potrawy na niej pozostaną zwarte i estetyczne.

Sól jest nieodłącznym towarzyszemzarówno gotowania jak i smażenia. Niewiele osób ma jednak świadomość, że użyciesoli w nieodpowiednim momencie pogorszy jakość naszych potraw. Dlaczego? Zbytwczesne osolenie smażonego mięsa wydłuża czas jego smażenia, a posoleniewątróbki przed smażeniem dodatkowo negatywnie wpłynie na jej smak. Jeśli chcemyuniknąć wątróbki o konsystencji tzw. „podeszwy”, posólmy ją dopiero na samkoniec procesu smażenia.

Sposób na posklejany makaron i szybkie gotowanieziemniaków

Wydawałoby się, że nie ma nicprostszego (może poza zagotowaniem wody) niż ugotowanie makaronu. Ten, kto wdurszlaku ujrzał posklejane kluski wie, że jest to mylne stwierdzenie. Jakgotować makaron, aby się nie posklejał? Wystarczy dodać do gotującego sięmakaronu odrobinę oliwy. Intensywne płukanie makaronu zimną wodą zaraz poodcedzeniu, również pomaga zachować go w idealnym stanie.

Tłuszcz okazuje się przydatnyrównież przy gotowaniu ziemniaków. Jeśli chcemy przyspieszyć proces, możemydodać troszeczkę masła. Pamiętajmy też ogólną zasadę, że drobniej pokrojoneziemniaki szybciej się gotują.

Tłuszczem możemy także uratowaćcebulę. Jeśli potrzebujemy tylko połowę cebuli, a  drugą połowę chcemy przechować, wartoposmarować odciętą część niewielką ilością masła. Natłuszczona cebula zachowaswój smak i konsystencję, nie utraci wody, krótko mówiąc na dłużej pozostanieświeża.

Mleko na zeschnięty ser i świeżą rybkę

Każdemu z nas zdarza siępozostawienie otwartego sera na kuchennym stole lub schowanie goniezapakowanego do lodówki. Efekty są takie, że ser, zwłaszcza na swoichbrzegach staje się wyschnięty, o czym świadczy bardziej intensywnyciemno-żółtawy kolor i twarda konsystencja. Jest na to sposób! Zamiast odkrawaćdużą część lub wyrzucać całość, można włożyć nieszczęsny kawałek sera na kilkagodzin do mleka. Po wyjęciu, znów będzie świeży i pachnący.

Mleko dobrze wpływa też naodmrażaną rybę. Większość z nas ryby odmraża w wodzie. Tracą one jednak wtedyswój świeży smak. Jeśli chcesz, aby ryba po wyjęciu z zamrażalnika była dalejświeża, najlepiej rozmrażaj ją w mleku.

Warto korzystać z doświadczeniainnych i nie powielać ich błędów. Powyższe kuchenne tricki z pewnością ułatwiąi przyspieszą Waszą pracę w kuchni. Najwięcej jednak można nauczyć się zwłasnej przygody z kuchnią, dlatego gorąco zachęcamy do kuchennycheksperymentów i do dzielenia się zdobytym doświadczeniem z innymi. Udanegoobiadu!