Poradnik: Jak dieta wpływa na rozwój mózgu dziecka?
kontakt_3
11/28/2018
ok. 4 min
W wieku pięciu lat mózg dziecka osiąga wagę mózgu dorosłego człowieka. To w pierwszych latach od urodzenia rozwój mózgu malucha jest największy. By zapewnić mu najlepsze warunki, ważny jest sen, dostarczanie odpowiednich bodźców czy dieta. Sprawdź, jak powinno wyglądać żywienie dzieci, by zapewnić swojemu maleństwu najlepszy start w życie.
**Tłuszcze niezbędne w odżywaniu mózgu**
Tłuszcz to jeden z podstawowych składników pokarmowych w diecie człowieka – bez względu na wiek. Na co dzień przyswajasz go za pośrednictwem olejów, margaryny lub masła, produktów mlecznych, mięsa, jaj, orzechów czy nasion. Najwłaściwsze dla Ciebie są kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Organizm człowieka nie jest w stanie sam wyprodukować kwasów tłuszczowych, dlatego nie należy z nich rezygnować.
Pamiętaj, że tłuszcz pełni ważną funkcję na każdym etapie życia – potrzebuje go także Twoje dziecko. Uwzględniony w żywieniu małych dzieci pokrywa nawet 50% dziennego zapotrzebowania na energię! Po pierwszym roku życia dziecko potrzebuje go już nieco mniej, bo ok. 35-40%. Utrzymuje się na tym poziomie aż do 3 roku, bezpośrednio wpływając na rozwój mózgu, wzroku i centralnego systemu nerwowego. Z kolei od 3 roku życia do pełnoletniości zapotrzebowanie na tłuszcze w diecie przy średniej aktywności fizycznej sięga 30%.
Wybieraj te produkty
*Wśród wartościowych kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, które powinieneś przemycić do diety swojej rodziny, znajduje się kwas dokozaheksaenowy (DHA). Przyczynia się on do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a u niemowląt do 12 miesiąca życia wspomaga prawidłowy rozwój wzroku. Znajdziesz go w tłustych rybach morskich (np. łososiu, makreli, sardynkach lub śledziu atlantyckim), owocach morza i algach morskich. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomenduje algi morskie – jako naturalne i bezpieczne źródło DHA – kobietom w ciąży.*
**Witaminy i minerały dla Twojego dziecka**
Nie mniej ważne od dostarczania odpowiedniej ilości tłuszczów wielonienasyconych w żywieniu dzieci jest sięganie po produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Wpływają one na przykład na poprawny rozwój i budowę kości oraz zębów (witamina D), zapewniają właściwe krzepnięcie krwi (witamina K), poprawiają koncentrację i wydolność mózgu (witaminy z grupy B, żelazo), wspomagają proces zapamiętywania (cynk), wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (jod). Ponadto żelazo, cynk i jod są pomocne utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, dzięki czemu przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu malucha.
Kompleksowe dbanie o odżywianie mózgu pozwoli Twojemu dziecku lepiej kojarzyć, zapamiętywać, reagować, a nawet uczyć się późniejszych latach – w szkole czy na studiach. Inaczej mówiąc: dzisiejsze odżywianie przełoży się na to, jak dziecko będzie sobie radzić w przyszłości.
Wartościowe źródła witamin i minerałów to np. produkty pełnoziarniste, nabiał, drób, owoce, warzywa. W miarę rozszerzania diety warto włączyć do żywienia dzieci chudą wołowinę, jagnięcinę, ryby morskie, jaja, rośliny strączkowe, owoce (np. banany, gruszki, pomarańcze, truskawki) i kiełki, brązowy ryż. Przygotowuj je dla swojej pociechy w atrakcyjnej formie. Z jajek możesz zrobić łódeczki, z warzyw ułożyć na kanapkach uśmiechnięte minki, a ryż zafarbować naturalnym sposobem: przyprawą lub warzywem.
**Wpływ diety na rozwój mózgu dziecka okiem specjalisty**
*Nie do przecenienia jest troska o prawidłowe żywienie dzieci. Dowiedziono, że dieta ciężarnej, najlepiej wyłączne karmienie piersią dziecka przez pierwsze 6 miesięcy życia, a następnie skład proponowanych mu posiłków, programuje jego stan zdrowia na kolejne lata życia. Dieta wpływa między innymi na harmonijny rozwój ośrodkowego układu nerwowego dziecka, pozwalając w pełni wykorzystać potencjał w dorosłym życiu.*
*W planowaniu żywienia należy dbać o prawidłowe proporcje pomiędzy białkami, tłuszczami (najważniejszą rolę odgrywają wielonienasycone, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe) i węglowodanami (glukoza to jedyne źródło energii dla OUN). Nie można zapominać również o codziennej dawce ruchu i ograniczaniu korzystania z multimediów – te zasady na pewno pomogą w rozwoju mózgu dzieci.*
Katarzyna Preisner, lekarz, w trakcie specjalizacji z pediatrii
**Jak powinien jeść przedszkolak?**
Dobry nawyk spożywania pięciu posiłków dziennie warto kontynuować także w wieku przedszkolnym. Zacznijcie dzień od zjedzenia wspólnie śniadania – dziecko chętnie naśladuje rodziców. Drugie śniadanie i obiad Twoja pociecha dostanie w przedszkolu. Po powrocie do domu przygotujcie razem zdrowy podwieczorek, np. złożony z owoców, a na ok. 2 godziny przed snem podaj dziecku lekką kolację – np. „uśmiechnięte” kanapki.
Zalecenia dotyczące diety przedszkolaków są co roku wdrażane w ramach „Akademii zdrowego przedszkolaka”. Szczególny nacisk kładzie się na stosowanie piramidy żywienia w codziennej diecie małych dzieci. Dzieci otrzymują zalecane produkty zbożowe (np. pieczywo mieszane i wielozbożowe płatki śniadaniowe), warzywa (np. surowe, gotowane lub przyrządzane na parze), owoce (np. świeże i w postaci soków), mleko i produkty mleczne (np. napoje fermentowane i sery białe), mięso, wędliny i jaja, tłuszcze (np. olej rzepakowy do smażenia), nasiona i orzechy (np. ziarna słonecznika i dyni) i cukier (w ograniczanych ilościach). Program ma zapobiegać pogorszeniu stanu zdrowia i zastopowaniu nadwagi, którą Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zdiagnozowało już u 9-18% dzieci w wieku 3-6 lat. Z kolei otyłość dotyka aż 4% dzieci w wieku 3-7 lat.
Do dziś w „Akademii zdrowego przedszkolaka” bezpłatny udział bierze ponad 5000 placówek przedszkolnych w całej Polsce. Jeśli stoisz przed wyborem przedszkola dla swojej pociechy, sprawdź, czy i w niej organizowane są warsztaty zdrowego żywienia!