Pomysły na tosty – 23 lutego, czyli Dzień Tosta
EkspertOdKuchni
2/22/2023
ok. 4 min
Chleb tostowy znany jest praktycznie na całym świecie. Odwiedzając deszczową Anglię, na sklepowych półkach znajdziemy sandwich loaf. Wybierając się za ocean, do Stanów Zjednoczonych, podobne pieczywo odnajdziemy pod nazwą pullman loaf. Będąc w ojczyźnie bułki paryskiej, Francji, w lokalnej piekarni kupimy również chleb miękiszowy (pain de mie), natomiast w słonecznej Hiszpanii bez problemu nabędziemy pan de molde. Wiele nazw, jedno pieczywo – świętujcie tegoroczny Dzień Tosta razem z nami!
Skąd pochodzi pieczywo tostowe?
Dla wielu z nas tosty mogą kojarzyć się przede wszystkim z amerykańskim stylem życia, w czym nierzadko utwierdzają nas także producenci pieczywa, którzy bardzo chętnie na opakowaniach umieszczają flagę Stanów Zjednoczonych. Faktem jest, że przysmak ten został wypromowany w USA przez firmę kolejową Pullman, która oferowała kromki chleba tostowego podróżującym, aczkolwiek jego korzeni należy szukać w XVIII-wiecznej Francji i Holandii.
Wyjątkowe właściwości chleba tostowego
Popularność pieczywa do tostów wynika z jego szczególnych cech. Za ich unikalny charakter odpowiada miękisz. To dzięki niemu chleb tostowy jest miękki (wystarczy niewielka siła, żeby go odkształcić) i elastyczny (wraca do swojego pierwotnego kształtu, gdy znika siła odkształcająca), a po obróbce termicznej w tosterze lub opiekaczu staje się niesamowicie chrupiący. Opisując go w Polsce, użylibyśmy przymiotnika złożonego – miękko-elastyczny – natomiast Francuzi posiadają odrębny termin, który definiuje te właściwości jako moelleux.
Kolejną cechą, którą posiada chleb tostowy, jest przeżuwalność (ang. chewiness). Właściwość ta dotyczy miękiszu, który w swojej idealnej postaci powinien być właśnie chewy. Oznacza to, że nie może się on odznaczać nadmierną sprężystością, gdyż będzie wymagał zbyt długiego żucia, ani zbytnią miękkością i sztywnością – w tym przypadku będzie lepił się do podniebienia. Powszechnie uznaje się, że bardziej chewy są chleby wypiekane na kwasie (żytnie, pszenne lub mieszane) niż te, do których stosuje się metodę bezpośrednią.
Ponadto jest jeszcze jedna rzecz, która cechuje chleb tostowy. Mowa oczywiście o charakterystycznym, kwadratowym kształcie kromek.
Zobacz, jak zrobić pyszne tosty krok po kroku – nasze przepisy
Przeszliśmy po krótce przez historię, omówiliśmy właściwości pieczywa, a więc czas na najważniejsze – przepisy na tosty! Poniżej znajdziecie nasze cztery tostowe propozycje, które rozpieszczą Wasze kubki smakowe.
Tosty z pastą jajeczną
Jeśli szukasz pomysłu na pyszne śniadanie dla dziecka, to tosty z pastą jajeczną będą strzałem w 10-tkę. Jednak nie sam smak potrawy jest w tym przypadku kluczowy. Zaletę prezentowanych tostów stanowi również nietuzinkowy aspekt wizualny – każdy składnik to element kanapkowego stwora. Wystarczy odrobina kreatywności, aby z sera żółtego zrobić mu uszy, z rzodkiewek oczy, a zawadiacki uśmiech z ketchupu. Gotowe tosty z pewnością zrobią ogromne wrażenie zarówno na małych, jak i nieco większych smakoszach!
Tosty z awokado, łososiem i jajkiem w koszulce
Jak zrobić tosty, aby były zdrowe, pożywne, a przy tym smaczne? Na przykład wykorzystując nasz kolejny przepis. Tosty z awokado, łososiem i jajkiem w koszulce, to propozycja, która będzie świetnym pomysłem na smakowite rozpoczęcie dnia!
Tost francuski na słodko z karmelizowanymi owocami
Francuskie tosty na słodko z karmelizowanymi owocami, czyż nie brzmi to przepysznie? I w rzeczy samej takie właśnie jest to danie. Jesteśmy pewni, że takich tostów francuskich jeszcze nie jedliście! Przepyszne karmelizowane owoce (np. brzoskwinie, jabłka lub gruszki), chrupiące pieczywo, mistrzowski sos z masła, cukru i soku z cytryny – mistrzowskie połączenie, które zachwyci nawet najwybredniejszych koneserów tostowych przysmaków!
Tosty francuskie nadziane wiśniowym twarożkiem
Jak zrobić tosty francuskie z nadzieniem wiśniowo-twarożkowym? Dowiecie się tego z naszego ostatniego przepisu, którego wielką zaletą, prócz obłędnego smaku, jest szybki czas przygotowania – nie więcej niż 15 minut. Wystarczy przygotować cztery kromki pieczywa tostowego, posmarować je mieszanką twarogu i dżemu, a następnie przykryć, lekko dociskając chlebem. Kolejnym krokiem jest obtoczenie tostów w roztrzepanym jajku z dodatkiem mleka i cukru waniliowego. Na koniec wystarczy dorzucić dwie łyżki masła klarowanego na rozgrzaną patelnię i smażyć ok. 2-3 minuty. Gotowe, można zabierać się do jedzenia!
Dzień Tosta 2023 z Uwielbiam.pl!
Świętujcie Dzień Tosta 2023 razem z nami! Jak zrobić to najlepiej? Oczywiście korzystając z naszych przepisów lub tworząc tosty z ulubionymi dodatkami, według własnej receptury. Kanapki tostowe jeść można zarówno w wersji wytrawnej – dodając jajko sadzone, ser, świeże warzywa czy szynkę – jak i na słodko – z cukrem pudrem, dżemem, świeżymi owocami lub polewając je syropem klonowym bądź miodem. Co więcej, można jeść je przez okrągły rok. Wybór należy do Ciebie, smacznego!