Gdy kalendarz pokazuje, że listopad dawno już za nami, a ostatni miesiąc roku nareszcie nadszedł, wszystkim udziela się radosny klimat przedświątecznych przygotowań. Warto w tym czasie zapomnieć o szarości dnia codziennego i oddać się magicznej atmosferze związanej z Bożym Narodzeniem. Poza sporządzeniem listy prezentów dla najbliższych oraz ozdobieniem domu świątecznymi dekoracjami powinniśmy choć raz w roku spróbować cofnąć się do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie uczucia, jakie towarzyszyły niecierpliwemu odliczaniu do wizyty św. Mikołaja. Ten piękny czas oczekiwania powinien obfitować w pozytywne emocje… Porzuć więc w tym roku nerwową bieganinę i nie narzucaj sobie jeszcze większej ilości obowiązków niż na co dzień. Niech dni poprzedzające Wigilię pachną piernikami, ciasteczkami i innymi smakołykami, które przygotujesz z najbliższymi… dla św. Mikołaja. Przecież nie od dziś wiadomo, że na prezenty trzeba zasłużyć!

To, co jest najprzyjemniejsze w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia, to fakt, że wszystko można robić wspólnie z najbliższymi. Nic tak nie cieszy jak chwile spędzone z rodziną w radosnej atmosferze. Włącz ulubione kolędy, przygaś światła i uprzedź bliskich, że w tym roku obowiązuje zakaz sprzeczek i nieporozumień – wszyscy działają jak jeden zgrany zespół! A ponieważ nic nie jednoczy tak jak praca zespołowa, niech Waszym polem do działania stanie się kuchnia. Tu każdy znajdzie swoją rolę – ci najmłodsi mogą podawać produkty, starsi odmierzać i mieszać, a dorośli kroić, gotować czy piec. Niech św. Mikołaj dowie się, że każdy miał swój mały udział w przygotowywaniu pysznych smakołyków na jego cześć! Wybierając kilka sprawdzonych przepisów można, stworzyć domową wytwórnię ciastek oraz innych słodkości. Przygotujcie wspólnie chrupiące ciasteczka i skuście Mikołaja smakiem orzechów włoskich. A może święty pokocha ciasto czekoladowe? Warto spróbować i się dowiedzieć… a jeśli nawet nie będzie miał na nie ochoty, na pewno w domu znajdzie się jakiś łasuch, który poczęstuje się jego porcją. Doskonałym pomysłem na wspólne pieczenie są muffinki z czekoladowymi kulkami lub kruche ciastka z marmoladą. A któż z nas nie lubi dekorować pierniczków w fantazyjne wzory? To wspaniała rozrywka, podczas której starsze dzieci mogą nauczyć czegoś swoje młodsze rodzeństwo. A może by tak skusić Mikołaja jakimś oryginalnym sycącym daniem na rozgrzanie? Po swojej długiej podróży może skosztować makaronowej zapiekanki z łososiem lub spaghetti z pstrągiem, czosnkiem i pomidorkami cherry. Taki konkretny posiłek z rybą to pyszny pomysł na obiad oraz prawdziwe kulinarne wyzwanie pozwalające najmłodszym wcielić się w rolę prawdziwych szefów kuchni!

Boże Narodzenie rządzi się swoimi prawami i pomimo kreatywności (i może odrobiny chaosu…), którą może wnieść wspólne pichcenie, należy pamiętać o świątecznych słodkich klasykach. Przygotujcie więc makowiec, keks pełen pysznych bakalii czy też klasyczny piernik, znany i uwielbiany od pokoleń. Obiecujemy, że św. Mikołaj będzie zachwycony Waszymi kulinarnymi osiągnięciami, a Wy przeniesiecie się na chwilę w beztroskie czasy dzieciństwa, gdy przyprószeni mąką, wyjadając mamie ciasto przed upieczeniem i zlizując lukier z pierniczków, nie przejmowaliście się takimi rzeczami jak przeceny w galeriach handlowych lub najnowsze trendy w dekorowaniu choinek. Bo w końcu Boże Narodzenie to czas radości, rodzinnego ciepła i miłości. Wesołych świąt!