Czy to plotki, że ogórek jest złodziejem witaminy C?

I tak, i nie! Poznajcie askorbinazę – enzym, który wypełnia wnętrze naszych zielonych ogórków. Ma właściwości działające utleniająco na witaminę C. To przez niego nie powinniśmy łączyć bogatych w tę witaminę warzyw wraz z ogórkiem, ponieważ ją utracimy.

Czy jest na to rada? Oczywiście! Przygotowując sałatkę z ogórkiem, dodaj śmietany lub oleju. Ten dodatkowy składnik nie tylko wpłynie na urozmaicenie smaku, ale będzie stanowił barierę, która ochroni witaminę C przed „złodziejem" ogórkiem 😊

Jak to się dzieje, że ogórek potrafi zatrzymać wskazówki zegara?

Maseczki z ogórka to klasyka gatunku. Jak wiadomo, warzywo ma właściwości rozjaśniające i zmiękczające. Jeśli Twoją zmorą są piegi, niejednolity koloryt skóry albo cienie pod oczami – zdecydowanie zapoznaj się z maseczkami z ogórka. Możesz go rozetrzeć, zmieszać z jogurtem, pokroić w plastry – pełna dowolność. To naprawdę działa!

Oprócz zdrowej cery, ogórki mają też zbawienny wpływ na kondycję włosów, paznokci, a nawet stawów! To wszystko za sprawą wysokiej zawartości krzemu: pierwiastka naturalnie występującego w organizmie, jednak z upływem lat zanikającego. Jego braki powodują wypadanie włosów, osłabienie paznokci i utratę elastyczności skóry. Przekonajcie się na własnej skórze, jak to działa!

Czy ogórek może być składnikiem medycyny niekonwencjonalnej?

Niedawno odkryto, że związki, które są budulcem ogórka, mają silne działanie antynowotworowe. Są one w stanie powstrzymać rozwój komórek nowotworowych, a także zapobiegać powstawaniu kolejnych. Kto by pomyślał, że ogórek może być prawdziwym superbohaterem!

Jak widać, nawet klasyczne warzywo, które znamy od pokoleń, potrafi nas jeszcze zdrowo zaskoczyć. Jedzmy ogórki, to nasze polskie dobro narodowe!