Marynata do mięsa? 3 zaskakujące rzeczy, których o niej nie wiesz i 5 pysznych przepisów gratis!
kontakt_2
2/1/2018
ok. 4 min
Sekretem każdego aromatycznego, rozpływającego się w ustach mięsa jest oczywiście doskonała marynata. I chociaż każdy z nas wie, czym ona jest i każdy z nas ma swój sposób na nią, to rzadko bywa ona przedmiotem naszych rozmów. Mówimy przecież o smaku, kruchości i aromacie mięs, zapominając o drugoplanowym bohaterze tego pysznego sukcesu. Marynacie! Właśnie dlatego pomyśleliśmy, że warto bliżej poznać przynajmniej trzy sekrety marynat do mięsa.
Dlaczego?
**Na przykład po to, aby podczas wieczoru z przyjaciółmi móc częstować ich nie tylko soczystą wołowiną, albo żeberkami, ale również mięsistymi kawałkami wiedzy o… marynatach?**
Brzmi pysznie? Zaczynamy.
**1. Co łączy marynaty do mięsa, podboje Turków, Twoją babcię i karkówkę z grilla?**
Marynaty są mocno zakorzenione w historii oraz tradycji polskiej, bardzo mięsnej kuchni. Przykład? Wystarczy rozmowa z babcią – chodzącym kompendium wiedzy o mięsnych marynatach. Czy ktoś z Was zapytał babcię o dobry pomysł na marynatę do wołowiny albo kurczaka? No właśnie. A naprawdę warto!
Wyśmienite, soczyste, nasycone wieloma aromatami mięsne marynaty polskiej kuchni są bardzo doceniane przez obcokrajowców. Można się zastanawiać,dlaczego mięsna kuchnia polska marynatami stoi? Poza oczywistym faktem, że mięso potrzebuje obróbki, to **warto pamiętać, że ważnym mięsem naszej\*\*\*\*rodzimej kuchni od kilkuset lat jest dziczyzna.**
Sarnina i inne mięsa są wyśmienite i bardzo charakterystyczne dla kuchni polskiej, jednak ich zapach nie należy do najbardziej apetycznych. **Właśnie dlatego\*\*\*\*marynaty stały się doskonałym sposobem** nie tylko na pozbycie się niepożądanego zapachu, ale też podkreślenia walorów mięsa.
Chociaż początkowo polskie marynaty bazowały głównie na occie, to jednak wraz z podbojami m.in. Turków pojawiły się w polskich kuchniach bogate smakowo, **wyrafinowane marynaty do mięsa, które komponowano m.in. z miodu**. Wyśmienita wołowina, soczysta karkówka, a nawet zwykły kurczak, czy mięso na grilla są współcześnie marynowane w recepturach, które mają nie tylko kilkusetletnią, ale też orientalną tradycję!
**2. Piwo, cola, musztarda, a może maślanka i kurkuma? A w czym Ty marynujesz mięso?**
**Marynaty do mięs są jednym z najbardziej demokratycznych przepisów\*\*\*\*świata**. Każdy kucharz, zarówno profesjonalista, jak i amator – ma swój własny, sekretny przepis na wyśmienitą mięsną marynatę.
Jednak różne i niezwykle kreatywne pomysły na bazy marynat z całego świata mogą niejednego przyprawić o zawrót… podniebienia!
Wszyscy znamy marynaty, których podstawą jest oliwa z oliwek oraz zioła. To prosty, szybki, ale jednocześnie wyśmienity sposób na wysmakowaną marynatę do kurczaka lub soczystą marynatę do mięs z grilla. Jednak wytrawni smakosze z pewnością znają również dania **nieco bardziej wyszukane takie na przykład\*\*\*\*jak wołowina marynowana w piwie, mięso na grilla marynowane w musztardzie, kurczaka w marynacie na bazie coli, a także żeberka marynowane w… maślance!**
To jednak nie koniec smakowitych pomysłów na obróbkę mięsa. Nie zapominajmy o przepisach dalekowschodnich, które bogate są w dodatki takie jak aromatyczna kurkuma, czy imbir oraz innych [przepisach z całego świata]( https://uwielbiam.pl/przepis/pieczone-kofty-w-jasnym-sosie ).
Dzięki różnym marynatom zwykłe mięso takie jak np. karkówka, czy kurczak zyskuje zupełnie nowy, zaskakujący smak.
Zachęcamy Was do kuchennych wojaży i odkrywania wszystkich smaczków marynat do mięs. Niech będą one Waszym paszportem do świata pełnego nieoczywistych i niezapomnianych smaków.
Jeżeli szukacie inspiracji, oto kilka pysznych propozycji:
[Grillowane piersi kurczaka z miodem](https://uwielbiam.pl/przepis/grillowane-piersi-kurczaka-z-miodem). Gwarantujemy – są nieziemskie!
[Karkówka z grilla](https://uwielbiam.pl/przepis/karkowka-z-grilla)
[Cielęcina w sosie koperkowym](https://uwielbiam.pl/przepis/cielecina-w-sosie-koperkowym-2)
[Stek w otoczce kakao](https://uwielbiam.pl/przepis/stek-w-otoczce-kakao)
**3. Jakie zioła woli wieprzowina, a jakie żeberka?**
Nasza kuchnia pełna jest ziół, które potrafią doskonale podkreślić, a czasami wręcz wydobyć smak określonych potraw. Świeże, zmielone, suszone – bez ziół trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Nic więc dziwnego w tym, że to właśnie zioła są podstawą najprostszych marynat do mięsa. Wystarczy dobrej jakości oliwa z oliwek oraz aromatyczne zioła, aby pyszna marynata do kurczaka była gotowa.
Czyżby?
Okazuje się, że różne rodzaje mięs doskonale komponują się z różnymi ziołami.
**Marynata do karkówki**
Karkówka najlepiej smakuje po 2–3 dniach leżakowania w marynacie. Jakich przypraw użyć?
- pieprzu i soli,
- mięso dobrze jest natrzeć świeżo wyciśniętym czosnkiem.
- marynata z dodatkiem majeranku dopełni całości.
Jeśli lubisz ostrzejsze potrawy – dodaj ostrej papryki. Żeby połączyć marynatę w całość, dodaj kilka kropli oliwy.
**Marynata do mięsa**
Warto mieć w kuchni pod ręką zestaw takich ziół, które wzbogacą smak każdego rodzaju mięsa. Z pewnością należy do nich:
- ostra papryka,
- pieprz cytrynowy
- czosnek granulowany.
Połączenie tych przypraw z miodem pozwoli wydobyć niepowtarzalny smak potrawy. Będzie to wspaniała inspiracja do wielu apetycznych przepisów.
**Marynata do grilla**
Jeśli chcesz zaskoczyć znajomych podczas spotkania na grillu, skorzystaj z tego przepisu na marynatę. Będą zachwyceni!
- Mięso posyp czerwoną papryką, ostrą papryką chilli lub piri piri (nie przesadź – jest naprawdę ostra!)
- Polej wszystko cytryną.
- Dodaj odrobinę bazylii, oregano, pieprzu i soli.
- Całość spryskaj oliwą.
To przepis nie tylko na pyszne danie. To przepis na towarzyski sukces!
**Marynata do kurczaka**
Chcesz uzyskać niesamowity smak kurczaka, jakiego dotąd nie znałeś? Jest na to prosty przepis!
- Wypróbuj orientalnej marynaty na bazie mleczka kokosowego.
- Dodaj do niego trochę sosu sojowego, przyprawę curry, pieprz i sól.
- Zachwyć się tym pysznym smakiem i zapamiętaj przepis!
**Marynata do wołowiny**
Wołowina uwielbia liść laurowy i goździki. Dodaj odrobinę kolendry, tymianku i ziaren jałowca. Zamiast mielonego pieprzu, skorzystaj z ziarnistego. Gotuj pod przykryciem, efekt zniewalający.
Spróbuj też [steku wołowego z kaszą gryczaną](https://uwielbiam.pl/przepis/stek-wolowy-z-kasza-gryczana)
BĘDZIE PYSZNIE!