Dobrze zaplanowany posiłek to odpowiednia dawka energii niezbędnej do aktywności fizycznej. Dzięki niej przyspieszamy również późniejszą regenerację mięśni, chroniąc ciało przed przetrenowaniem i odwodnieniem. Pamiętajmy, że brak odpowiedniej porcji energii z pożywienia, spowoduje pobieranie energii z tkanki mięśniowej. W ostateczności – jej spalania bez znaczącej redukcji tłuszczu.

Posiłki spożywane przed treningiem, także w diecie dla biegaczy, powinny być bogate w węglowodany. Zalecane są produkty zbożowe, na przykład: pieczywo razowe, kasze, płatki owsiane, makarony i ryż. Dlatego dla osób aktywnych fizycznie szczególnie zaleca się dietę owsiankową, posiłki uwzględniające kluski i makarony oraz owoce bogate w cukry proste i potas – jak banany.

Przed treningiem potrzebujemy także dostarczyć do naszego organizmu białko, które umożliwia rozbudowanie tkanki mięśniowej. Bogatym źródłem białek są produkty, takie jak: jogurt naturalny, twaróg, ryby i jaja. Nie zalecamy natomiast spożywania przed treningiem produktów z wysoką zawartością tłuszczu, gdyż może on wywoływać przedwczesne zmęczenie. Pamiętajmy także o regularnym uzupełnianiu płynów w trakcie treningu.

Czego w takim razie należy unikać przed treningiem? Przede wszystkim nie jemy dań potraw ciężkostrawnych, w tym smażonych. Niewskazane są także produkty wywołujące wzdęcia, czyli kapusta, fasola, groch. Najlepiej ostatni posiłek zjeść na 2–3 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Nasze propozycje przedtreningowych posiłków:

⦁ kanapka z pieczywa razowego z awokado, rukolą i jajkiem na twardo;

⦁ naleśniki z mąki pełnoziarnistej z masłem orzechowym;

⦁ frytki z batatów z pieczonym łososiem;

⦁ ryż z duszonymi warzywami i kurczakiem;

⦁ pieczone ziemniaki z kotlecikami z indyka i świeżymi warzywami;

⦁ tortilla z kurczakiem i warzywami.

⦁ makaron z tuńczykiem i pomidorkami koktajlowymi.