Jadalne kwiaty — nie tylko do dekoracji
EkspertOdKuchni
2/24/2023
ok. 4 min
Kwiaty to nie tylko urocza ozdoba, ale także niebanalny składnik jadłospisu. Część z nich nadaje się do spożycia, a ponadto ma niepowtarzalny smak i jest świetnym źródłem witamin. Kwiaty jadalne sprawdzają się w wielu daniach — sałatkach, deserach, a nawet koktajlach. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej i wprowadź swoją kuchnię na wyższy poziom kulinarny!
Jakie są rodzaje kwiatów jadalnych?
Czy wiesz, że rodzaje kwiatów można liczyć w milionach? Oczywiście nie wszystkie są bezpieczne do konsumpcji, ale istnieje wiele jadalnych gatunków, które są dobrze znane i szeroko stosowane w kuchni. Poznaj niektóre z nich!
-
Róże — popularny składnik wielu potraw i deserów o unikalnym zapachu, który jest nie do podrobienia. To bogactwo witaminy C i antyoksydantów. Płatki róż można użyć do produkcji dżemów, syropów, deserów i napojów.
-
Piwonia — jej różowy kolor doskonale ożywi każde danie i będzie idealnym akcentem dla wielu potraw. Płatki piwonii są często wykorzystywane do sałatek, zup i herbat, a także przy problemach trawiennych lub bólach reumatycznych.
-
Jaśmin — jest idealnym sposobem na aromatyzowanie napojów, takich jak herbata, lemoniada lub woda. Białe płatki kwiatów możemy wykorzystywać na wiele różnych sposobów dekoracyjnych i spożywczych, a ograniczać nas może jedynie własna wyobraźnia.
-
Chabry — to nie tylko jadalne kwiaty do dekoracji o niebieskofioletowej barwie, ale również składnik stosowany w medycynie naturalnej. Przygotowany z nich napar ma właściwości łagodzące, uspokajające i przeciwbólowe.
-
Lawenda — aromatyczny kwiat o charakterystycznym fioletowym kolorze, który zyskał popularność dzięki swojej wszechstronności kulinarnej. Ma subtelny, kwiatowy smak z nutami cytrusowymi, co dodaje potrawom wyjątkowej głębi i charakteru.
Kwiaty jadalne — właściwości
Coraz więcej osób zwraca uwagę na wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne produktów spożywczych, w tym także kwiatów jadalnych. Nic dziwnego, w dzisiejszych czasach dzięki rosnącej dostępności i różnorodności stają się one coraz chętniej wykorzystywane w domowej kuchni. Jakie zatem są ich główne korzyści? Sprawdź sam, oto one:
-
wzmacniają układ odpornościowy;
-
zawierają składniki, które zwiększają wchłanianie żelaza z pokarmu;
-
mogą działać leczniczo na skórę — łagodzą stany zapalne i przyspieszają gojenie się ran;
-
są bogate w różnorodne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze;
-
stanowią źródło wapnia, żelaza, magnezu, potasu, cynku i fosforu;
-
mają silne właściwości antyoksydacyjne.
Gdzie kupić jadalne kwiaty?
Jeżeli szukasz kwiatów jadalnych, najprostszym i najszybszym sposobem będzie ich zakup przez Internet. Znajdziesz tam wiele opcji do wyboru, na które możesz się zdecydować i wykorzystać w swojej kuchni. Stacjonarne sklepy ze zdrową żywnością lub niektóre kwiaciarnie również posiadają w swojej ofercie suszone kwiaty jadalne, zwłaszcza w formie płatków — będą doskonałe przy tworzeniu rozmaitych dań, przetworów lub ciast i tortów. Inną opcją jest samodzielna uprawa we własnym ogrodzie. Pamiętaj jednak, że niektóre rodzaje wymagają specjalnej pielęgnacji i odpowiednich warunków.
Kwiaty jadalne — przepisy i inspiracje
Jeżeli szukasz niezapomnianych smaków, aromatów i doznań wizualnych, kwiaty jadalne są ich doskonałym źródłem. Poznaj parę przepisów, które z pewnością zainspirują Cię do eksperymentowania i odkrycia nowych możliwości kulinarnych.
-
Lawendowa czekolada do picia z pieczonymi piankami marshmallow — brzmi pysznie? To połączenie kremowego smaku czekolady, aromatu pieczonych pianek i charakterystycznej nuty cenionej lawendy — dla wszystkich miłośników cytrusowo-kwiatowych deserów.
-
Rosolis nagietkowy, czyli likier z nagietka. Propozycja dla osób, które cenią sobie własnoręczną produkcję nalewek. Świetnie sprawdzi się do nasączania tortów, ale również do samodzielnego spożywania, szczególnie ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.
-
Sałatka z jajkiem, ogórkami konserwowymi i tuńczykiem — kwiaty jadalne potrafią zmienić nawet proste danie w dzieło sztuki. Tak jest też w tym przypadku. Łatwa w przygotowaniu sałatka podawana z jajkiem, ogórkami i tuńczykiem, w towarzystwie bratków lub fiołków nabiera wyjątkowego charakteru. Teraz to nie tylko pyszne, ale i piękne danie.
-
Gorąca czekolada różana, czyli coś dla fanów kremowych smaków. Ten deser doskonale osłodzi zimne i deszczowe dni. Aromatyczny napar na bazie płatków róż i kardamonu rozgrzeje każdego i wyposaży w odpowiednią dawkę energii. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś czekolady z różą, koniecznie postaw na ten przepis!
-
Wegański torcik czekoladowy z owocami — starannie dobrane produkty sprawiają, że przygotowywane przez nas słodkie wypieki stają się ulubieńcami na różne wydarzenia. Ten przepis możesz dowolnie modyfikować, dodając garść wybranych kwiatów jadalnych w zależności okazji. Płatki piwonii? A może kwiaty bzu? Wybór zależy od Ciebie!