Dieta na zdrowe oczy – co jeść i pić, żeby poprawić wzrok?

Dieta na zdrowe oczy – co jeść i pić, żeby poprawić wzrok?

EkspertOdKuchni

3/2/2023

ok. 4 min


Pogorszenie wzroku jest dość powszechnym schorzeniem, które dotyczy różnych grup wiekowych. W wielu przypadkach niezbędne jest specjalistyczne leczenie, jednakże nie bez znaczenia jest również odpowiednio zróżnicowana dieta, która stanowi zarówno środek wspierający, jak i prewencyjny.

Przyczyny zaburzeń widzenia

Wady wzroku

Najczęstszą przyczyną zaburzeń widzenia jest wada wzroku, której postęp jest zazwyczaj powolny. W większości przypadków jej poprawę można uzyskać dzięki szkłom korekcyjnym. Wśród najczęściej występujących wad wzroku wymienia się krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Choroby wzroku

Drugą przyczyną zaburzeń stanowią choroby wzroku. Jedną z nich jest zaćma (katarakta), która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka, co może prowadzić do całkowitej utraty wzroku – cierpią na nią przede wszystkim osoby starsze. Innymi powszechnie występującymi chorobami wzroku są: jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa.

Urazy oka

Zaburzenia widzenia mogą być także spowodowane zarówno urazami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi, jak i związanymi z promieniowaniem.

Zmiany hormonalne i zaburzenia neurologiczne

Kolejnymi czynnikami, które uszkadzają wzrok są zmiany hormonalne (np. ciąża, menopauza, choroby tarczycy) i zaburzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, udar mózgu).

Stres oksydacyjny

Problemy ze wzrokiem mogą być związane ze szkodliwym działaniem wolnych rodników. Prowadząc niehigieniczny tryb życia, żyjąc w ciągłym stresie, człowiek narażony jest na tzw. stres oksydacyjny, czyli obciążenie tlenowe, mogące doprowadzić do groźnych chorób (nawet nowotworowych). Odpowiadają za to wolne rodniki, które przy braku osłon antyoksydacyjnych wywołują w naczyniach włosowatych stan zapalny, uszkadzając ich strukturę, wywołując nieszczelność i wysięki osocza krwi.

Co jeść na poprawę wzroku?

W przypadku zdrowia oczu kluczowe są pokarmy bogate w witaminy A, C, E, luteinę, zeaksantynę, cynk oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Wśród produktów spożywczych, które stanowią bogate źródło wymienionych składników znajdują się:

  • Ryby zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 – łosoś, sardynka lub makrela;
  • Warzywa posiadające właściwości przeciwzapalne, w których składzie znajduje się: witaminą A, luteina, antyoksydanty – marchewka, słodka czerwonka papryka, zielona sałata, jarmuż i dynia;
  • Owoce obfite w witaminę C – cytrusy (przede wszystkim cytryny, pomarańcze i czerwone grejpfruty), truskawki, jagody, kiwi oraz melonowce właściwie (popularna papaja);
  • Produkty spożywcze bogate w witaminę E – cynk, migdały, orzechy oraz nasiona słonecznika.
  • Oleje roślinne z kwasami omega-6 – kukurydziane, słonecznikowe, sojowe, rzepakowe, kokosowe, z pestek winogron.

Poza spożywaniem powyższych owoców, warzyw czy ziaren warto zadbać również o zrównoważoną i zróżnicowaną dietę, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy pamiętać, żeby unikać tłuszczów trans, cukru oraz soli, ponieważ ich nadmierna konsumpcja może być szkodliwa nie tylko dla zdrowia oczu, ale także dla organizmu jako całości.

Co pić na poprawę wzroku?

Mówiąc o napojach, ważne aby były one bogate w witaminy poprawiające wzrok. Oto kilka przykładów:

  • Sok z marchwi – jest źródłem beta-karotenu i witaminy A, które wspierają zdrowie siatkówki i zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób oczu.
  • Zielona herbata – w jej składzie znajdują się flawonoidy, które chronią siatkówkę i przeciwdziałają zmianom związanym z wiekiem.
  • Sok z jagód – zawiera antocyjany, które pomagają w ochronie siatkówki i przeciwdziałają zmianom związanym z wiekiem.
  • Sok pomarańczowy – znajduje się w nim witamina C, której regularne dostarczanie do organizmu jest bardzo ważne w kontekście wzroku. Wynika to z faktu, że jej niedobór może zwiększać ryzyko chorób oczu/
  • Czerwone wino – spożywane w umiarkowanych ilościach może zredukować ryzyko chorób oczu związanych z wiekiem. Związane jest to z tym, że w jego składzie znajduje się resweratrol posiadający działanie antyoksydacyjne.

Dieta na dobry wzrok – propozycje dań

Na koniec prezentujemy przepisy z naszego serwisu, które warto dołączyć do diety wspomagającej prawidłowe widzenie. Oto one:

·         koktajl z jarmużem, pietruszką, jabłkiem i limonką;

·         mus kakaowo-jagodowy z kaszą jaglaną i mleczkiem kokosowym;

·         pełnoziarniste burgery z łososiem, warzywami, ziołowym jogurtem i ketchupem;

·         kaszotto z dynią i orzechami.

Zbilansowana dieta, czyli podstawa dobrego wzroku

Podsumowując, odpowiednia dieta ma niebagatelny wpływ na zdrowie oczu. W związku z tym należy pamiętać, aby zawrzeć w niej produkty bogate w witaminy z grupy b, witaminę c oraz e. Poza tym warto zadbać, aby w potrawach znajdowały się: nienasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3), beta-karoten, luteina i zeaksantyna.

Planer
Ulubione
Szukaj
Przepisy
Artykuły