Warzywa i owoce to prawdziwe magazyny mikro- i makroelementów oraz witamin, a ich udział w diecie wspiera rozwój funkcji poznawczych. Kolorowe, chrupiące, soczyste, o najróżniejszych smakach dają przyrządzić się na surowo, gotować i piec. Możesz dodawać je do każdego posiłku i w ramach przekąsek, a także wyczarowywać z nich najróżniejsze dania – sałatki, surówki, soki, koktajle, desery – które nigdy się nie nudzą. Bo obiad z warzywami to jak gra w kolory. Np. ugotuj dziś na zielono – świdry Lubella Pełne Ziarno z cukinią i szpinakiem. Taki posiłek zawiera łatwo przyswajalne białko i minerały, wśród których znajduje się m.in. żelazo. Pomaga ono w prawidłowym rozwoju funkcji poznawczych, więc maluch lepiej zapamięta taki zdrowy, zielony obiad. A po nim łatwiej będzie mu przyswajać nowe umiejętności i fakty.

Produkty zbożowe z pełnego ziarna, takie jak makarony, płatki zbożowe i otręby, kasze gruboziarniste, ryż brązowy czy razowe pieczywo, są przede wszystkim źródłem powoli uwalnianej energii niezbędnej do pracy mózgu, ale również źródłem m.in. fosforu potrzebnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Można zacząć od nich dzień, aby był pełen dobrej energii. Wystarczy do mieszanki płatków zbożowych dosypać kilka posiekanych suszonych moreli, łyżkę płatków migdałowych, garść świeżych malin i dolać jogurt, aby powstało pyszne i wartościowe śniadanie. Pełnoziarniste produkty dobrze jest podawać dziecku codziennie, a dodatki mogą być każdego dnia inne.

Chude mięso, ryby i jaja to najlepsze źródło pełnowartościowego białka, którego spożywanie jest szczególnie ważne u dzieci, kiedy ich organizm rośnie i rozwija się. W rybach, zwłaszcza w tłustych rybach morskich (m.in. łosoś, makrela, dorsz, śledź), znajdują się także, podobnie jak w olejach roślinnych (rzepakowy, lniany) i orzechach włoskich, niezbędne do rozwoju kwasy tłuszczowe. Dlatego i ich nie powinno zabraknąć w wartościowej diecie.

Wodę możesz podawać już od niemowlęctwa – żeby dziecko jak najwcześniej nauczyło się, że to najlepszy z napojów, by ugasić pragnienie.

Regularność posiłków (przerwy pomiędzy nimi nie powinny przekraczać 4 godzin) powoduje uwalnianie glukozy w stałych odstępach czasu. Gdy nie ma jej nadwyżek ani przestojów w dostawach, mózg pracuje efektywnie. Produkty zawierające duże ilości cukrów prostych – słodycze, w tym słodkie napoje, białe pieczywo i inne produkty o wysokim stopniu przetworzenia – powodują górki i dołki energetyczne i zaburzenia w koncentracji. Dlatego tak ważne w diecie są produkty zbożowe z pełnego przemiału: razowe pieczywo i makarony, np. Lubella Pełne Ziarno, różne kasze, brązowy ryż, płatki zbóż, które powoli uwalniają glukozę.

Ważne, by karmić dzieci zdrowo i samemu dawać przykład, jak jeść wartościowe posiłki. Bo dzieci najlepiej uczą się, naśladując dorosłych.

Źródła: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/rodzice

Wartościowe jedzenie to pełnoziarniste produkty, warzywa – także strączkowe – i owoce, jak najmniej przetworzone mięsa, wędliny i ryby oraz nabiał, a także woda. Takie jedzenie dostarcza składników niezbędnych do rozwoju i funkcjonowania całego organizmu. Od tego, co maluch je, zależą także jego zdolności poznawcze: pamięć, myślenie, koncentracja, niezbędne do uczenia się i zdobywania nowych umiejętności. Dziś i w przyszłości, bo to w najmłodszych latach następuje najszybszy rozwój.